הנקה כסוד

הריון, לידה, הנקה כמערכת המשכית ותהליכית.

הנקה כהמשך הסוד.???

  • כללי

ההריוניות היפניות הולכות לרופא לעשות אולטסאונד לעיתים מאד קרובות. למה הן עושות את זה? המחקר שנערך ל ידי האנתרופולוגית מאוניברסיטת חיפה – ציפי עיברי – נמצא כי היפניות מחפשות קשר עם התינוק שבבטן מתחילת ההיריון. הן רוצות להכיר אותו ולפגוש אותו עוד הרבה לפני הלידה.  הן לומדות שירי ילדים הן מתכננות הנקה, הן לומדות מהי הנקה נכונה  הן לומדות טיפול בתינוק ושומרות על תזונה המותאמת להריון כשם שהן תשמורנה על תזונה בהנקה .

גם בארץ הידע בנושא הנקה הוא  עצום. יועצות ומדריכות הנקה מדריכות כיצד להניק נכון. קיימים ספרים , מאמרים, אתרי אינטרנט רבים מסייעים בלימוד נושא הנקה עוד בזמן ההיריון ,אפשר ללמוד  טיפים להנקה ואיך להניק אחרי הלידה.

  • ההיריון הוא סוד, כי התינוק נסתר מן העין. גם הנקה היא סוד, כי את לא יכולה לראות את החלב.

ב.1. הריון הוא סוד.

בזמן הריון התינוק נמצא בבטן. לא רואים אותו ממש. רואים אותו באולטרסאונד. מרגישים את התנועות שלו בבטן. רואים את התנועות שלו על הבטן בשבועות המתקדמים. אבל ממש ממש לא רואים אותו. הוא נסתר מן העין. הוא סוד. מי זה ?

בתחילת הריון לא יודעים אם זה בן או בת. מסתורין שלם. פעם בכלל לא ידעו עד שנולד התינוק אם זה בן או בת. רק כשהוא נולד המיילדת הכריזה: מזל טוב!! נולדה לכם תינוקת!!! מזל טוב- נולד לכם בן. ההפתעה הייתה כל כך גדולה למרות שבכל היריון ידוע שיש רק שתי אופציות….

היום כבר בזמן הריון שבוע 14 יודעים אם זה בן או בת אם זה תינוק אחד או יותר. זה טיפה מפחית את חוסר הידיעה לגבי התינוק/ת אבל רק במעט.

כי התינוק בבטן הוא סוד. תקופת הריון טומנת בחובה סוד.

קיים סוג של סוד מעורב.

משלב מסוים ההיריון נהיה  גלוי. בשלב מסוים כבר יודעים יש תינוק בבטן. כי הבטן גדלה.

ומנגד קיים בו סוד והוא התינוק.

התינוק כסוד בבטן.

בכל היריון קיימות תהיות ושאלות לגבי התינוק.

מי זה התינוק הזה? איך הוא באמת נראה. מה הריח שלו. כיצד יהיה המגע עם עורו כשנלטף אותו? מה האופי שלו? צבעים ?מהו גודלו של התינוק? וסודי הסודות, מה קורה בתוך גופו. הדבר דומה לסודות בגופנו. אני יודעת שהלב שלי פועם אני יודעת שמערכת העיכול שלי עושה איזו שהיא עבודה מסוימת אבל ממש ממש איך אני נראית מבפנים? ממש לא יודעת.

ב.2. הסוד נולד והתינוק מתגלה

התינוק נולד. ואתם פוגשים אותו. הוא חדש לכם. דייט מרגש במיוחד שכמו בכל דייט ראיתם את התמונה שלו אבל המציאות הוא אחרת.( בפעם אחרת נכתוב על התחושות המלוות את אבדן ה"תינוק הדמיוני" שהיה לנו בראש).  אנו שקועים בתוך השמחה למפגש עם האדם הכי מרגש ברגע זה של חיינו. עצם מעצמנו. בשר מבשרינו. וצריך להאכיל אותו. הוא צריך לינוק. לאכול את מה שהוא צריך לאכול. את האוכל שהכי מותאם לו- החלב שמיוצר בגוף של אמא. את היולדת, האימא החדשה או הוותיקה רוצה להניק אותו. הגוף שלך נועד (למעט מקרים בודדים) להזין את התינוק שלך. והוא מתחיל לייצר חלב. כבר ראית את החלב הזה אולי לפני הלידה. עוד לפני שהתחילה ההנקה הממשית יכולת ללחוץ על הפטמות ולראות איך יוצא מהן נוזל סמיך צהבהב יקר מפז – הכולסטרום. אבל זה היה מעט והתינוק עדין היה בבטן.

ועכשיו כבר בחדר לידה הנקה ראשונה לאחר לידה.את מצמידה את המתוק הזה לשד שלך. הוא צריך את זה והוא מחפש את זה. הנקה בימים הראשונים הינה לימוד שפה חדשה.  בימים הראשונים אחרי לידה מתחיל להיווצר החלב. הנקה טובה, הנקה נכונה משמעותה שהתינוק יונק לעיתים קרובות על מנת שיווצר חלב בכמות המתאימה לו.

ב.3. הנקה= המשך הסוד

בזמן הנקה קורה דבר מדהים. הסוד הזה שיצא החוצה ממשיך להיות סוד. את התינוקת כבר פגשת התינוק כבר יונק, אבל החלב? את לא רואה אותו. אף אחד לא רואה אותו!! הוא המשך הסוד…..משהו שנמצא בתוך השדיים שלך ועובר ישירות אל פנים הפה של התינוקת שלך ואת לא יכולה לשלוט בזה.!!! את לא יכולה למדוד. את לא יודעת מה הכמות, אלא אם תשאבי במשאבת הנקה או שאיבה ידנית לתוך בקבוק או כוס, את ניצבת בפני סוד חדש. וכיוון שהרעיון חדש לך זה מפתיע ומטריד.

המבוכה שלך נגרמת מחוסר ניסיון ומהסוד הקיים בהנקה. אין אדם בעולם , כולל את, האימא הצעירה, אין אדם שרואה את החלב. .

מתעוררות שאלות רבות נוספות בנושא הנקה:

איך להצמיד את התינוקת לשד, האם אני עושה את זה נכון, איך להניק נכון, כל כמה זמן התינוק צריך לאכול? כמה זמן נמשכת הנקה? איך יודעים שהתינוק יונק מספיק?

את אחראית לדבר המתוק הזה והאחריות גדולה ועצומה. בנוסף לכך מתחילים הלחצים. הסביבה הפולניה שמסביב מתחילה להגיב. כולנו פולנים כולל כל הסבתות העירקיות התימניות הרוסיות ובכל העולם, אנחנו רגועים כשהילדים אוכלים טוב, כשהבטן מליאה, כשהם עולים במשקל, שיהיה הרבה אוכל כי זה סימן לשפע. כי זה סימן לכך שהכל עם התינוק בסדר. כיוון שכולנו חייבים לראות כל הזמן את הילדים ואהובנו אוכלים, כי רק ככה אנחנו רגועים, האנשים שהכי אוהבים אותנו ודואגים לשלומנו מתחילים להילחץ. וגם אנחנו.

בדיוק כשם שהלידה היא אירוע שבו השליטה שלנו על התהליך קטנה, כך גם יצור החלב. זה לא נכון כמובן באופן אבסולוטי. אנו  מתכוננים לקראת לידה,: לומדים , מתרגלים, בוחרים.  באיזה חדר לידה ללדת. דולה לא דולה. את מתרגלת יוגה בהריון או פילאטיס בהריון.אתם בוחרים  קורס הכנה ללידה מתלבטים  מה להכניס לתוך תיק לחדר לידה  כך גם בהנקה.

ההחלטה להניק. הידע על חשיבות הנקה. הידע על יצור החלב, והיכולת שלנו להשפיע על הכמויות , כל אילה מצד אחד מאד מרגיעים ומנגד מורכבים כי הם נסתרים וחדשים.

שאלות כמו:

"איך אני אדע אם הוא אוכל מספיק?", "איך להניק?",

איך יהיה לי מספיק חלב?" ואם לא יהיה לי מספיק חלב מה יהיה? ולמה היא בוכה? היא בטח רעבה.

ובעיקר איך יודעים שיש מספיק חלב בהנקה…….כי כמו שאמרנו זה ממש סוד. כמה חלב עובר אליה?!!!!!

  • כלים להתמודד עם ספקות בנושא הנקה.

הדרך להתמודד עם הספקות הללו היא רכישת ידע וחשיפה מתמשכת לנשים שמניקות.

הבנה מאד עמוקה על התהליך המופלא הזה של יצירת החיים כשכל שלב מאופיין בצורך הרוחני גופני נפשי המתאים. שלב ה"דגירה" וגידול התינוקת/ תינוק בבטן , כל כך מופלא גם כי הוא סוד. הסימביוזה הזו שאת והתינוקת שלך בבטן חיים חשוב ביותר לקשר בין הדורות. והסימביוזה – החיבור המוחלט בין אם לתינוק מתחילה להיפרם עם הלידה. עדין את זקוקה  נואשות לתינוק שלך. אם הוא לא לידך בשלבים הראשונים את דואגת ורוצה להחזיר אותו להשגחתך כי הוא הכי חשוב ופגיע כרגע. ובמהלך החיים לאט לאט הוא יתרחק.

הסימביוזה תיפרם. מאחדות מושלמת וסודית היא יוצאת החוצה אל העולם. ועדין את והגוף שלך מרגישה שאת המחוברת אליה לגמרי. והסוד- הקיום של החלב נסתר מעיניך ומעייני הסובבים אותך.

ג.1. איך אפשר להצליח הנקה ומה יעזור לנו להתמודד עם חוסר הביטחון והספקות?

-לימוד התהליך הפיזיולוגי של הנקה טובה, הנקה נכונה, איך להניק נכון ועוד.

-אמונה בכך שכשם שגופך המופלא ידע לגדל תינוקת נהדרת כזו וידע ללדת כך גם ליצר חלב ולהזין את התינוק את תדעי.

-התמסרות לתהליך בידיעה שהדברים יתאזנו וממצב של חוסר בטחון בזמן לא ארוך את תהיי שאקלית הנקה.

-דיבור עם הפרטנר החדש שלך לעבודה הזו. תקשורת עם התינוק/תינוקת.

-סינון הקולות המחלישים מבחוץ. והקולות המחלישים מבפנים.

 

בהצלחה!!!! מאחלת לך שתהיה לך הנקה טובה ומוצלחת.. ואם מתעוררות שאלות או קשיים בהנקה פני ליועצת הנקה טובה. זה שווה!!!