ויב"ק 2!!! הוריי

ויב"ק זה ראשי תיבות ל"vaginal birth after cesarean" . יענו לידה נרתיקית אחרי ניתוח קיסרי.

נועה היגיע אלי חודש לפני הלידה. היא כבר ערכה אינספור בירורים לגבי היכולת שלה ללדת לידה רגילה אחרי שני ניתוחים קיסריים. זו הלידה הרביעית שלה. הראשונה התנהלה בסדר עד ש"נתקעה" ירידות חדות בדופק וניתוח קיסרי בהול בפתיחה כמעט גמורה.

ללידה השנייה כבר החליטה, בהמלצת הרופאים לגשת לניתוח קיסרי מוזמן מראש. ההתאוששות מהניתוח הזה הייתה מאד קשה. ללידה השלישית היא פנתה לרופא בכיר שיש לו מרכז לידה טבעי שעובד גם בחדר לידה. הוא הסכים לקבל אותה ללידה פרטית וללוות אותה בלידה.

הלידה התפתחה ממש נהדר. נועה הייתה רגועה. בעלה –גבי, תמך לאורך כל הדרך, עיסה שר לה, ניגן לה ולתינוק בבטן בגיטרה, מצב הרוח היה מצוין והלידה הסתיימה בלידה רגילה משמחת מאד. ועכשיו ארבע שנים אחרי הלידה ההיא היא רוצה ללדת שוב. היא לא יכולה לחזור אל הרופא הפרטי כי הם עברו דירה וזה ממש רחוק להם והם מחפשים חדר לידה שיסכים לניסיון הזה.

הם כבר ישבו עם כמה מהצוותים הרפואיים במספר חדרי לידה. יש כאילה שהודיעו חד משמעית שאחרי שני קיסריים זה לא יקרה. בטח לא אצלם. שני חדרי לידה טובים במרכז לאותו לניסיון.

וכך בשעה 4 אחרי הצהרים כשהם מצוידים במכתב ממנהל חדר הלידה, למקרה שניתקל ברופא שלא מסכים להיות אחראי על ניתוח כזה, הגענו לחדר לידה. צירים ממש טובים. מיילדת קשובה מאמינה בנועה. מעודדת ולא מתערבת. ממש כאילו זו לידה ראשונה בלי היסטוריה. טוב לא ממש מדויק. ניטור רציף.  אבל עם אפשרות על הכדור. מידי פעם כן נכנסה למקלחת. נשימות. תמיכה. הרי היא כבר יודעת שהיא יודעת ללדת. וכעבור 4 שעות תינוק במשקל 3.800 הצטרף למשפחה בלידה רגילה שברגילות.

זה נשמע טריוויאלי. אני מספרת את זה בטון ממש שטוח. אבל צריך להבין שזו היסטוריה בחדרי לידה.

המחקרים מראים כי ויב"ק אפשרי בהחלט ואף מצליח ב60-70% מהניסיונות. כמובן בהתאם למצב הרפואי. החשש בלידה כזו, לידה אחרי ניתוח קיסרי הוא לקרע ברחם. הצלקת שנעשתה בניתוח הינה רקמה ברחם שהתאחתה והיא פחות "חזקה" משאר השריר ברחם.

אבל יש בעיקר מחקרים לגבי לידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי אחד…….

חסרים נתונים לגבי הסיכון של לידה חוזרת אחרי שני ניתוחים. הסכמה לבצע לידה כזו על ידי מנהל המחלקה נבעה, לדעתי מכמה סיבות. העיקרית שבהן היא שהוא ראה שיש עם מי לדבר. נועה וגבי אנשים שקולים ואחראיים. האמירה הייתה שבמקרה של איזשהו חשש למשהו שמתנהל שלא כשורה מיד עפים לחדר ניתוח. גם היה ברור שהזוג הזה יודע היטב את החומר. יודע מה כתוב המחקרים הרלוונטיים וכי ה"שופינג" שהם ערכו היה שקול ורציני. מנהל חדר הלידה הזה לא הסתיר את חוסר שביעות רצונו לגבי רצונם ללדת בלידה רגילה. "אני בכל מקרה רוצה להדגיש שאני ממליץ על ניתוח יזום". אז פרוטוקול הכסת"ח הסתכם בזה.

השמחה והצהלה בחדר הלידה הה הייתה עצומה. תחושת הניצחון הייתה אופורית. הודינו מקרב לב למיילדת המדהימה שפשוט האמינה בנועה. היא פשוט האמינה שזה אפשרי.