כמה הנחות יסוד:

  • לידה הינה תהליך טבעי ובריא.
  • אישה יודעת ללדת. התינוק יודע להיוולד.
  • התייחסות לנושא הריון ולידה הינה תלוית תרבות ותקופה.

קיימים סוגי ידע שונים: ידע מדעי רציונאלי רפואי מחקרי וידע אינטואיטיבי חובק עולם שעובר מדור לדור.

החזון שלי הוא לשלב בין ידע מדעי רפואי לידה עתיק שנצבר ברחבי העולם במשך אלפי שנים על התהליך המופלא של יצירת חיים.

ידע מדעי רפואי טכנולוגי קיים באופן עמוק ומקצועי. ידע המבוסס על מחקרים, ניסוי וטעיה, והלידות כיום מתרחשות ברובן בחדרי לידה תחת פיקוח רפואי.

בעבר הלא רחוק התרחשו הלידות במרחב הביתי הקהילתי ונשים נעזרו בנשים בתהליך ההריון והלידה. הידע העתיק הזה נצבר ברחבי העולם אצל נשים חכמות. שיטת הלימוד הייתה של העברת הידע מדור לדור. שיטות המחקר היו במעבדה של החיים. בידע המסורתי, כפי שאני מגלה במסעותיי בעולם, גלומה חכמה עמוקה ביותר של צרכי האישה והתינוק. בחברה קהילתית האישה מוקפת בנשים שעוזרות לה, את הידע היא רוכשת תוך כדי הדרכה של זקנות השבט התבוננות בטבע ובמערך החברתי הקרוב. ידע של לידה והנקה קיים בחיי היומיום של הנשים הללו. במרחב קהילתי נשי נשות הכפר משתתפות בלידה של חברותיהן חשופות לתהליכי ההריון, הלידה והנקה, זה לא חדש להן ויש מי שתדריך.

כיום , עם בנית מודל חברתי אחר של תא משפחתי מצומצם, ריחוק בני משפחה, אינדיווידואליזם והתבוננות אישית על מיצוי צרכים אישיים, נוצר מרחק ומחסור בתמיכה הקהילתית והנשית.

בעולם מודרני שבו קיים ריחוק מהטבע, מחשיפה לתחושות גופניות עזות האישה כבר לא סומכת על עצמה שהיא יודעת ללדת.

זו הסיבה לכך שהלידות עברו לתחום הרפואי. רוב הלידות מתרחשות היום בחדר לידה.  הידע שנצבר אצל אינדיבידואלים ושפע האינפורמציה גורם מצד אחד לבלבול ופחד ומנגד להסתמכות על מקורות תמיכה חיצוניים, טכנולוגיים ורפואיים.

אני מאמינה בשילוב סוגי הידע השונים.

אחרי שהיה בחדרי לידה בעולם השלישי, אין לי שום שמץ של רצון להיות במערכת כזו. בעולם המסורתי של הלידות הכול הולך מעולה וטבעי עד שיש תקלות. מוות של נשים ותינוקות בדרך הילוד המסורתי הוא גבוהה.

אני מאמינה כי שילוב תמיכה קהילתית, ידע ותמיכה מנשים חכמות, ביסוס האמון ביכולתה של האישה ללדת, לסמוך על האינטואיציות שלה וללכת בדרכה חייבים להיות משולבים עם הידע הרפואי. תוך כדי הקפדה ברורה על זכותה של האישה ללדת כרצונה תוך כדי בחירה מודעת, מושכלת ואמיתית לצרכיה ולצרכי ביתה ומשפחתה.

רוצות ליווי ללידה, הכנה ללידה או להזמין אותי להרצאה מרתקת? שלחו לי מייל לכתובת: tsippymonat11@gmail.com או התקשרו אליי לטלפון: 054-2070382

© כל הזכויות שמורות לציפי מונט